Інструкція по догляду за планетою

Дата: 17.06.2020 15:54

ІНСТРУКЦІЯ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ПЛАНЕТОЮ

Наша планета може відновлювати запаси флори та фауни, очищати повітря, але це було до 70-их років. Потім люди почали забирати забагато, баланс порушився, річні запаси споживаються майже за півроку.

В чому ж полягає проблема? В атмосферу потрапляє 30 ґіґатонн СО2   і при цьому вирубують 52000 км2  лісу. От і маємо порушення природного балансу, коли фільтри нашої планети не справляються з навантаженням. Сільське господарство планети генерує 30% парникових газів. В Україні продукується 47 млн тонн відходів, з яких 90% - небезпечні, а переробляють лише 3,2%. Але кожен з нас може долучитися до порятунку планети. Про це – далі.

Відповідно до європейських норм, придатні для повторного використання відходи повинні відправлятися на відповідні підприємства, безпечні — відвозитися на полігони ТПВ, а з небезпечними проводитимуться необхідні для знешкодження операції.

Сортування.

Сміттєзвалище чи нове життя? Деякі відходи зовсім навіть і не відходи, а матеріал для повторного використання. Скло, метал, певні види пластику та папір можуть отримати друге, а то і третє життя після переробки. Упаковку потрібно мити, а пляшки стискати.  Але спочатку все це потрібно відсортувати.

Дойпаки, блістери, одноразовий посуд та вакуумна  упаковка не переробляється. Люмінесцентні лампи, батарейки, ліки, фарби, лаки, побутова техніка – на окрему переробку. Ці всі відходи відсортувати можна, але головне відсортувати ЛІНЬ, бо через «лінь» в Україні переробляється лише 3,2% відходів.

Нагадаємо: якщо органіка в пакетах потрапляє на полігон, негативні процеси гниття провокують виділення метану. Метан накопичує тепло та руйнує атмосферний шар більше, ніж вуглекислий газ, утворюючи парниковий ефект.

Що можно компостувати: лушпиння, залишки, зіпсоване

овочі
 фрукти
 зелень
 шкаралупа
 хліб
 кава, чай (без пакетиків)
 листочки/квіти/
 паперові серветки

Що не можна компостувати

рідини: оцет, олія, сік, молоко
 кістки/мясо/рибу
 папір
 екскременти тварин

Що не бажано у великій кількості:

З наступними залишками можуть бути проблеми, якщо ви не збираєтесь пересипати їх одразу до компостої ями.

Їжа тваринного походженна:

сир, йогурт, масло вершкове, яйця, мясо, риба
 кісточки від фруктів
 шкірка авокадо
 готові продукти: каші, картопля
 не перебільшувати з: цитрусовими, цибулею, часником

Перетворювати сміття на добриво — це стара, усталена традиція, про яку знають переважно ті, хто живуть у селах або в приватних будинках.  Довгий час ніхто не називав це компостуванням і точно не думав, що це екологічно. Люди звикли, що сміття і відходи — це добриво, яким восени і навесні можна підживлювати землю.

Тому зараз компостування набирає більшої популярності. Хтось купує професійні компостери, які розділені на декілька секцій і відходи там переробляються швидше і якісніше, хтось має просто компостну яму, або навіть домашній компостер вдома або компостне відро.

Існує таке поняття, як мінімалізм (ZERO WASTE) – свідоме споживання та багаторазові речі. Це означає, що потрібно використовувати багаторазове замість одноразового, універсальне замість вузькоспеціалізованого. Щоб зрозуміти, які речі ми використовуємо, потрібно спакувати речі в три коробки і на протязі 2 тижнів діставати лише те, що потрібно. Так ми зрозуміємо, які речі нам потрібні, а які просто займають простір.  Щоб не шкодити довкіллю потрібно використовувати люфу для миття посуду, мильні кульки для прання, без фосфатні засоби для миття посуду.

Щороку у світі виробляється 360 млн. тонн пластику, і лише 9% потрапляє на переробку. Пластик легкий та міцний, зберігає якість та безпечність їжі. Його виробництво доволі екологічне. Та чому ж пластик потрапляє в водойми і утворюються цілі острови? Проблема не в пластику, а в ставленні до нього. Ми повинні здавати пластик на переробку, щоб він не потрапив в океан. На упаковці є трикутник з цифрою, який означає вид упаковки і підказує як відсортувати.

Приймають на переробку:

- РЕТ пляшки

-  шампуні, миючі засоби

- плівка для обгортки блоків напоїв

Складні для переробки

- одноразові рукавички в маркетах

- поліпропилен (контейнери для їжі)

- полістирол (стаканчик йогурту)

-полікарбонат (бутель з кулера).

Треба користуватися пластиком, який легко переробляти, а головне – здавати на переробку. Робити це потрібно для того, щоб світ не перетворився на велику сміттєву пляму.

Кожен з нас думає, що екологічні проблеми не його клопіт. Робін Мюррей (книга «Цель – ZERO WASTE») так не думав, він довів, що можна переробляти  абсолютно все, не залишаючи абсолютно ніяких відходів. В Україні налагоджено перероблення пластику, паперу, скла, металевих відходів. Саме люди зможуть змінити світ на краще.