Інструкція по догляду за планетою
ІНСТРУКЦІЯ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ПЛАНЕТОЮ
Наша планета може відновлювати запаси флори та фауни, очищати повітря, але це було до 70-их років. Потім люди почали забирати забагато, баланс порушився, річні запаси споживаються майже за півроку.
В чому ж полягає проблема? В атмосферу потрапляє 30 ґіґатонн
Відповідно до європейських норм, придатні для повторного використання відходи повинні відправлятися на відповідні підприємства, безпечні — відвозитися на полігони ТПВ, а з небезпечними проводитимуться необхідні для знешкодження операції.
Сортування.
Сміттєзвалище чи нове життя? Деякі відходи зовсім навіть і не відходи, а матеріал для повторного використання. Скло, метал, певні види пластику та папір можуть отримати друге, а то і третє життя після переробки. Упаковку потрібно мити, а пляшки стискати. Але спочатку все це потрібно відсортувати.
Дойпаки, блістери, одноразовий посуд та вакуумна упаковка не переробляється. Люмінесцентні лампи, батарейки, ліки, фарби, лаки, побутова техніка – на окрему переробку. Ці всі відходи відсортувати можна, але головне відсортувати ЛІНЬ, бо через «лінь» в Україні переробляється лише 3,2% відходів.
Нагадаємо: якщо органіка в пакетах потрапляє на полігон, негативні процеси гниття провокують виділення метану. Метан накопичує тепло та руйнує атмосферний шар більше, ніж вуглекислий газ, утворюючи парниковий ефект.
Що можно компостувати: лушпиння, залишки, зіпсоване
овочі
фрукти
зелень
шкаралупа
хліб
кава, чай (без пакетиків)
листочки/квіти/
паперові серветки
Що не можна компостувати
рідини: оцет, олія, сік, молоко
кістки/мясо/рибу
папір
екскременти тварин
Що не бажано у великій кількості:
З наступними залишками можуть бути проблеми, якщо ви не збираєтесь пересипати їх одразу до компостої ями.
Їжа тваринного походженна:
сир, йогурт, масло вершкове, яйця, м’ясо, риба
кісточки від фруктів
шкірка авокадо
готові продукти: каші, картопля
не перебільшувати з: цитрусовими, цибулею, часником
Перетворювати сміття на добриво — це стара, усталена традиція, про яку знають переважно ті, хто живуть у селах або в приватних будинках. Довгий час ніхто не називав це компостуванням і точно не думав, що це екологічно. Люди звикли, що сміття і відходи — це добриво, яким восени і навесні можна підживлювати землю.
Тому зараз компостування набирає більшої популярності. Хтось купує професійні компостери, які розділені на декілька секцій і відходи там переробляються швидше і якісніше, хтось має просто компостну яму, або навіть домашній компостер вдома або компостне відро.
Існує таке поняття, як мінімалізм (ZERO WASTE) – свідоме споживання та багаторазові речі. Це означає, що потрібно використовувати багаторазове замість одноразового, універсальне замість вузькоспеціалізованого. Щоб зрозуміти, які речі ми використовуємо, потрібно спакувати речі в три коробки і на протязі 2 тижнів діставати лише те, що потрібно. Так ми зрозуміємо, які речі нам потрібні, а які просто займають простір. Щоб не шкодити довкіллю потрібно використовувати люфу для миття посуду, мильні кульки для прання, без фосфатні засоби для миття посуду.
Щороку у світі виробляється 360 млн. тонн пластику, і лише 9% потрапляє на переробку. Пластик легкий та міцний, зберігає якість та безпечність їжі. Його виробництво доволі екологічне. Та чому ж пластик потрапляє в водойми і утворюються цілі острови? Проблема не в пластику, а в ставленні до нього. Ми повинні здавати пластик на переробку, щоб він не потрапив в океан. На упаковці є трикутник з цифрою, який означає вид упаковки і підказує як відсортувати.
Приймають на переробку:
- РЕТ пляшки
- шампуні, миючі засоби
- плівка для обгортки блоків напоїв
Складні для переробки
- одноразові рукавички в маркетах
- поліпропилен (контейнери для їжі)
- полістирол (стаканчик йогурту)
-полікарбонат (бутель з кулера).
Треба користуватися пластиком, який легко переробляти, а головне – здавати на переробку. Робити це потрібно для того, щоб світ не перетворився на велику сміттєву пляму.
Кожен з нас думає, що екологічні проблеми не його клопіт. Робін Мюррей (книга «Цель – ZERO WASTE») так не думав, він довів, що можна переробляти абсолютно все, не залишаючи абсолютно ніяких відходів. В Україні налагоджено перероблення пластику, паперу, скла, металевих відходів. Саме люди зможуть змінити світ на краще.