Устилузька громада

Волинська область Володимирський район

РОБОТИ ПІДВИЩЕНОЇ НЕБЕЗПЕКИ. ДОПУСК ПРАЦІВНИКІВ

Дата: 04.01.2024 11:56
Кількість переглядів: 98

    Робота підвищеної небезпеки — робота в умовах впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників або така, де є потреба у професійному доборі, чи пов’язана з обслуговуванням, управлінням, застосуванням технічних засобів праці або технологічних процесів, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров’ю, майну, довкіллю.
Таке визначення закріплено в пп. 1.4 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці «перелік робіт з підвищеною небезпекою» від 26.01.2005 № 15 (далі — Типове положення)  далі термін «роботи з підвищеною небезпекою» замінено на «роботи підвищеної небезпеки» згідно Наказу Мінсоцполітики №140 від 30.01.2017 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.02.2017 за N 234/30102).

В умовах дії небезпечних виробничих чинників щоб захистити працівників від аварій та нещасних випадків потрібно організувати виконання робіт підвищеної небезпеки з дотриманням вимог законодавства.
Щоб допустити до самостійної роботи працівників, яких залучають до робіт з підвищеною небезпекою, та таких, де є потреба у професійному доборі, дотримуйтеся такого порядку дій:


Направте працівника на медичний огляд:

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 р. № 246 та, як правило, після атестації робочих місць, якщо працівник буде залучений до роботи зі шкідливими чи небезпечними умовами праці, або буде виконувати роботу, де є потреба у професійному доборі, треба направити його до медичного закладу на первинний медичний огляд. Якщо за показниками здоров’я людина може бути допущена до роботи — переходите до наступного кроку, якщо ні — пропонуєте більш безпечну працю або відмовляємо в прийнятті на роботу. Працівникам, які проходять медичний огляд з професійного добору, треба буде пройти психофізіологічну експертизу. На основі неї і приймається рішення комісії про допуск працівника до роботи.


Видайте наказ про прийняття працівника на роботу:
Якщо протипоказань для виконання працівником роботи підвищеної небезпеки немає — видаєте наказ та офіційно працевлаштовуєте його.

Знайомите працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовою (робочою) інструкцією, результатами атестації робочого місця за умовами праці, колективним договором — за наявності:
Після укладення трудового договору проведіть вступний інструктаж. Його має провести спеціаліст служби охорони праці або інший фахівець, призначений наказом. Вступний інструктаж проводимо за затвердженою програмою, яку розробила служба охорони праці з урахуванням особливостей виробництва. Роз'ясніть працівникові його права і обов’язки та істотні умови праці, наявність на робочому місті, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору. Визначте працівникові робоче місце, забезпечте його необхідними для роботи засобами, проінструктуйте працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної охорони.


Проведіть спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці. За необхідності — навчання з електробезпеки, з пожежно-технічного мінімуму:

Працівники мають проходити спеціальне навчання щорічно. Спеціальне навчання — щорічне вивчення працівниками, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки або там, де є потреба в професійному доборі, вимог відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Простіше кажучи працівник, який буде виконувати роботу на висоті більше ніж 1,3 м, має пройти спеціальне навчання, відповідно до НПАОП 0.00-1.15-07 Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті, затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27 березня 2007 р. № 62.
Спеціальне навчання:

  • може проводитися як на підприємстві, так і в навчальному центрі;
  • проводять за навчальними планами та програмами, що враховують конкретні види робіт, виробничі умови та функціональні обов’язки працівників. Плани та програми мають бути затверджені наказом (розпорядженням) роботодавця.

Перевіряти знання після навчання має:

  • комісія підприємства, якщо навчання проводилося на підприємстві;
  • комісія відповідного територіального органу Держпраці за участю профспілок, якщо навчання проводилося у навчальному центрі.

До складу комісії входять ті, хто сам попередньо пройшов спеціальне навчання та перевірку знань.

Проведіть первинний інструктаж на робочому місці з питань охорони праці
:

До початку роботи або стажування працівник має пройти первинний інструктаж з охорони праці. Первинний інструктаж проводить безпосередній керівник, індивідуально або з групою осіб одного фаху, за чинними на підприємстві інструкціями відповідно до виконуваних робіт. Наприклад, для офісних працівників — один інструктаж, для робітників складу — інший, тобто відповідно до того, яку роботу вони виконуватимуть. Після первинного інструктажу треба перевірити набуті знання та навички з безпеки праці — усно або за допомогою технічних засобів. Перевіряє результат той, хто проводив інструктаж. Якщо результат незадовільний — протягом 10 днів додатково проводите інструктаж і знов перевіряєте знання. Подальші кроки залежать від того чи має ваш працівник проходити стажування або дублювання, чи ні.


Організуйте стажування працівника протягом 2-15 змін. Попередньо видайте наказ про допуск до стажування:
Стажування проводиться за затвердженими керівником програмами для конкретної професії та функціональних обов’язків. Його можна проводити на робочих місцях свого або іншого подібного підприємства. Стажисти мають виконувати роботи, що за складністю, характером, вимогами безпеки відповідають їхнім майбутнім професійним обов’язкам. Після закінчення стажування безпосередній керівник робіт повинен перевірити здатність працівника самостійно виконувати роботу за його професією, дотримуючись встановлених вимог з охорони праці. Якщо працівник не опанував необхідні навички чи отримав незадовільну оцінку з протиаварійних та протипожежних тренувань — продовжуєте стажування новим наказом, але на термін не більше ніж 2 зміни.
Допуск до стажування оформлюється наказом. У наказі визначається тривалість стажування та вказується працівник, відповідальний за його проведення.

 

Допустіть працівника до самостійної роботи — видайте відповідний наказ:

Після закінчення стажування, якщо результати перевірки знань з охорони праці задовільні, наказом роботодавця або керівника підрозділу допускаєте працівника до роботи та робите запис про це у журналі реєстрації інструктажів.
Так, роботи підвищеної небезпеки, стосовно їх організації, поділяються на такі, що виконуються:

  • за нарядом-допуском;
  • за розпорядженням;
  • в порядку поточної експлуатації.

Як правило, особливості виконання та процедуру оформлення робіт з підвищеною небезпекою вказуються у Положенні про застосування нарядів-допусків, адже саме при його розробленні й мають враховуватися профільні стандарти, форми, нормативи та вимоги регуляторних органів.

Моніторинг та постійне оновлення:

Встановлення системи моніторингу за виконанням робіт та регулярне оновлення процедур та вимог у випадку змін в умовах роботи або законодавства.

 

Головний спеціаліст відділу профілактики та розслідування нещасних випадків

          управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління

Пенсійного фонду України у Волинській області Анатолій Ляшук.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Громадська оцінка робіт, що надійшли на конкурс з визначення кращого логотипу Устилузької громади

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь