«ДОТи»
Давно розорані окопи тієї війни, відходять в інші світи останні її учасники і лише похмурі напівзакопані в землю бетонні велетні дотів нагадують про події 70-річної давнини. Чимало цих мовчазних пам’ятників збереглося на берегах Західного Бугу.
Споруджувати систему укріпрайонів (УРів) на новій лінії Західного кордону в СРСР взялися на початку 1940 року. Ці оборонні рубежі складалися з двох десятків УРів, що простягались від Балтики до Карпат. Їх ще називають «Лінією Молотова». Будівництво УРів до червня 1941 року не було завершене, хоча на їх спорудженні щоденно працювало до 140 тисяч чоловік. Старожили пригадують, що з прикордонного містечка Устилуга до села Поромова, а це понад двадцять кілометрів, проклали вузькоколійку, якою підвозили будматеріали, поруч спорудили потужний завод з виготовлення бетонного розчину. До нападу Гітлера збудували близько 2,5 тисячі залізобетонних споруд, тисячу з них озброїли УРівською артилерією, інші — кулеметами.
На території Волинської області розміщувалися 2-й Володимир-Волинський та 9-й Ковельський (Любомльський) УРи, останній з них лиш почали споруджувати. Володимир-Волинський УР мав протяжність 60 км і глибину 5—6 км, налічував сім вузлів оборони. Основу їх мали становити 141 залізобетонна довготривала вогнева точка (ДОТ). Переважно це були двоповерхові триамбразурні споруди, в яких на стаціонарних турелях мали стояти три кулемети «Максим», а в двох напівкапонірах — гармати, стволи яких були захищені сталевими заслінками. Зустрічаються й доти, спроектовані лише під кулемети. Уся система побудована для взаємної підтримки, кожна група утворювала батальйонний вузол оборони, до яких були приписані окремі кулеметно-артилерійські батальйони, які складали гарнізони оборонних об’єктів. Гарнізон доту — 8—10 чоловік. В окремих, дещо більших та із сильнішим озброєнням, могло бути 30—35 осіб. Вони звалися довготривалими вогневими спорудами (ДВС).
Ці залізобетонні споруди витримували навіть прицільні попадання німецьких снарядів. гарнізони багатьох ДОТів чинили опір впродолвж кількох днів. під час окупації та відступу нацисти використали наші оборонні споруди у своїх цілях: вибили амбрузурні коробки, переобладнали під своє озброєння для захисту під час виступу в 1944 році. деякі ДОТи не мають навіть подряпини, а стіни інших безмовно розповідають про жорстке протистояння тих, хто обороняється, і тих, хто наступав.
ДОТ в м.Устилузі планують відновити й перетворити у музей.