РУТИННІ ЩЕПЛЕННЯ В УМОВАХ ВІЙНИ

Дата: 02.02.2023 09:50

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, дитина має отримати вакцини від таких захворювань, як туберкульоз, гепатит В, кір, епідемічний паротит (свинка), краснуха, дифтерія, правець, коклюш, поліомієліт та хіб-інфекція.

Коли і від чого вакцинуватися?

• Гепатит В: протягом першої доби, у 2 та 6 місяців.
  • Туберкульоз: 3 – 5 доба життя.
  • Кір, паротит, краснуха (у складі комбінованої вакцини): у 12 місяців та 6 років.
  • Дифтерія, правець (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років.
  • Кашлюк (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців.
  • Поліомієліт: інактивована вакцина (ІПВ) – у 2 та 4 місяці,

оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, 6 та 14 років.

• Хіб-інфекція: у 2, 4 та 12 місяців.

Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації від дифтерії і правця кожні 10 років: у 26, 36, 46 років і т.д.

Що робити, якщо ви пропустили якусь із доз щеплення?

Якщо якась із доз щеплення була пропущена, не варто панікувати. Пропуск вакцинації не означає, що треба розпочинати серію щеплень спочатку. Проте вкрай важливо надолужити пропущені дози якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу.

Якщо ви маєте порушення Календаря щеплень, вакцинація здійснюється з дотриманням мінімальних інтервалів (Наказ МОЗ № 595). Введення чергової дози вакцини/анатоксину з меншим, ніж мінімальний, інтервалом не зараховується. Під час вибору схеми вакцинації необхідно керуватися інструкцією виробника при застосуванні вакцини/анатоксину.

Як підтвердити статус рутинних щеплень всередині країни та за кордоном?

Підтвердити щеплення можна у два способи:

• Довідка, записи в амбулаторній картці, картка профілактичних щеплень (форма 063/о), паперові сертифікати або будь-яке фото цих документів.
  • Дані, внесені в електронну систему охорони здоровя (ЕСОЗ), витяг з якого можна запросити у сімейного лікаря, якщо подальші щеплення проводитимуться за кордоном.

Якщо ви не встигли взяти з собою медичну картку, спробуйте сконтактувати з вашим сімейним лікарем або педіатром, із закладом охорони здоровя, де проводилась вакцинація. Також можна звернутися до лікаря з проханням перевірити внесення записів про щеплення до ЕСОЗ. У разі, якщо ви не можете вийти на звязок із лікарем або не маєте підтверджених записів про проведені щеплення, курс вакцинації буде вважатися таким, що відсутній. Тож щеплення доведеться робити наново.

Не відмовляйтеся від рутинних щеплень, якщо вам їх запропонують. Від цього залежить здоровя, а іноді й життя.