Устилузька громада

Волинська область Володимирський район

ЛЕГІОНЕЛЬЗ

Дата: 04.09.2023 14:27
Кількість переглядів: 96

 

      За повідомленням інституту імені Роберта Коха (Франція) після відміни карантинних заходів, пов’язаних із пандемією коронавірусної інфекції  COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та масове відкриття готелів, басейнів та спортивних споруд виникає ризик підвищення поширення легіонельозу (хвороби легіонерів).

      Легіонельоз хоча й спостерігають повсюдно, але його вважають хворобою розвинених країн, де існують широкі можливості реалізації аерогенного зараження (кондиціонери, вентиляційні системи, сучасні душові обладнання тощо). Досить часто хвороба відбувається у вигляді спалахів.

      За даними всесвітньої організації охорони здоров’я понад 25 % випадків захворювань пов’язані з перебуванням в готелях та транспорті під час міжнародних туристичних подорожей, тому виявлення джерел інфікування в кожному з випадків є проблематичним.

     Легіонельоз (хвороба легіонерів) – інфекційна хвороба, що викликається збудником Legionella pneumophila. Загалом відомо переважно дві основних форми захворювання — лихоманка Понтіак, яка протікає в легких формах і схожа на  гостру вірусну респіраторну інфекцію з короткочасною гарячкою до 2-5 діб, кашлем, сухістю та болем в горлі і власне легіонельоз, який перебігає в формі тяжкої пневмонії з летальністю до 10 %.

      Інкубаційний період легіонельозу складає від 2 до 7 днів. Легкі прояви (лихоманка Понтіак) неможливо відрізнити від звичайної гострої вірусної інфекції. А легіонельозна пневмонія, як правило, починається гостро з швидкого підвищення температури до 39 — 40С0, з’являється біль в грудній клітині, кашель. Швидко може наростати задишка з появою ціанозу губ та кінчиків пальців рук. Розвивається пневмонія і інфекційно – токсичний шок, які потребують негайного комплексного лікування.

    Шлях передачі хвороби повітряний, аерозольний. Збудник потрапляє в організм людини через дихальні шляхи при роботі приладів систем водопостачання – кранів, душових сіток, джакузі та інших, які створюють дрібнодисперсний аерозоль води. При відсутності відповідного обслуговування установок питної води, душових кабін, зволожувачів або змішувачів води, у них може спостерігатись підвищений ріст цих бактерій.

    Основні чинники, що сприяють розмноженню та розповсюдженню легіонели:

  – температура води в системах гарячого водопостачання не вище 30 – 40 градусів та застій води через відсутність рециркуляції гарячої води, тривале невикористання кранів, душових сіток, які приводять до зниження  температури води перед кранами, є факторами ризику розмноження легіонел. Влітку, коли температура води в системах холодного водопостачання значно підвищується, легіонели можуть також в них розмножуватись.

 –   утворення аерозолю при використанні систем водопостачання, а також при використанні фонтанів та систем поливу території. За умови функціонування великої кількості спа – приладів, фонтанів, систем поливу може утворюватись значна кількість аерозолю, який здатний перебувати у повітрі спа – комплексу тривалий час і розповсюджуватися за межі комплексу через повітропроводи систем вентиляції, нещільності та інше. Таким чином, утворення аерозолю є фактором розповсюдження збудника легіонельозу через повітря.

    Побутові кондиціонери з зовнішнім та внутрішнім блоком не є фактором розмноження та розповсюдження  легіонели, бо в них не утворюється аерозоль та не циркулює вода. Певний ризик являють собою центральні системи кондиціювання із зволоженням припливного повітря.

      Питання специфічної профілактики із застосуванням вакцини знаходяться у стадії розробки. Необхідна епідеміологічна настороженість відносно контингентів підвищеного ризику інфікування. Це особи, що працюють у будівлях із кондиціонерами; особи, що здійснюють земляні роботи; ті, хто обслуговує системи водопостачання і теплоелектроцентралі. Ефективне підвищення температури води до 60 °C для очищення системи. Господарська діяльність людини і забруднення довкілля привели до зміни природних умов прісноводих водойм — основної екологічної ніші легіонел, що розширило межи виживання і репродукції збудника у довкіллі. Використання води на користь сучасної цивілізації, в системах кондиціювання, при роботі гідроспоруд, що супроводжуються утворенням водного аерозолю, створило оптимальні умов для розмноження збудника і безпосередню небезпеку зараження людини

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Громадська оцінка робіт, що надійшли на конкурс з визначення кращого логотипу Устилузької громади

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь