Устилузька громада

Волинська область Володимирський район

Сімейний патронат: збережемо сім’ю для дитини

Дата: 21.07.2023 15:19
Кількість переглядів: 72

 

         Кожній дитині для повноцінного і гармонійного розвитку необхідно зростати в сім’ї, в оточенні теплоти, турботи та розуміння. Цю просту істину знає кожен, як і те, що не повинно бути одиноких і обділених долею дітей. Однак, в нашому сьогоденні, суспільство зіштовхнулось з жорстокими реаліями життя, яке з різних причин позбавило багатьох дітей домашнього затишку та належного батьківського піклування. У таких випадках залишати дитину в небезпечному середовищі не можна, необхідно негайно вирішувати її долю. З іншого боку для будь-якої дитини вилучення з сім’ї, безумовно, величезний стрес. Тож, для того, щоб захистити інтереси дитини, створити сприятливі умови для її фізичного, інтелектуального та духовного розвитку, 26 січня 2016 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який вперше на державному рівні закріпив таку сімейну форму влаштування дітей, як патронатна сім’я. Для України це нове явище, проте в розвинутих країнах завдяки такій формі влаштування дітей, практично не існує дитячих будинків.

З метою забезпечення безпеки дітей, якi у зв’язку із складними життєвими обставинами влаштовані під патронат, та дітей, які в період воєнних дій залишились без батьківського піклування і потребують захисту та забезпечення права на догляд, в умовах введення на території України надзвичайного або воєнного стану 10 травня 2022 року Уряд прийняв постанову «Про надання послуги патронату над дитиною в умовах воєнного стану» за № 581. Цим документом спрощено правила влаштування дитини під патронат під час воєнного або надзвичайного стану та у разі виникнення загрози життю чи здоров’ю дитини, врегульовано дії органів місцевого самоврядування та сімей патронатних вихователів у складних ситуаціях, спричинених агресією Російської Федерації щодо України та встановлено, що:
– рішення про надання послуги патронату над дитиною та підписання договору про умови запровадження патронату може прийматися розпорядженням сільського, селищного, міського голови на підставі подання, підготовленого службою у справах дітей;
– до сім’ї патронатного вихователя за необхідності та згоди патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які не є рідними братами та сестрами, або такими, що виховувались в одній сім’ї;
– у разі виникнення у зв’язку з військовою агресією обставин, що загрожують життю та здоров’ю дитини сім’я патронатного вихователя може переміститися разом з дитиною, яка перебуває під патронатом, на безпечну територію, у тому числі i за кордон, при цьому, якщо патронатний вихователь з якихось причин не може чи не хоче переміститися на безпечну територію, договір про патронат над дитиною може бути припинений, а служба у справах дітей має вжити заходів для переміщення дитини на безпечну територію та подальше її влаштування;
– дія договору про патронат над дитиною може бути продовжена з урахуванням фактичних обставин, у тому числі і на період воєнного стану та один місяць після його закінчення.

Патронат над дитиною, або сімейний патронат – це: тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Запровадження патронату над дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах дає змогу кожній такій дитині реалізувати право на догляд і виховання у сімейному середовищі.

Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у власному чи орендованому помешканні та стан здоров’я якого дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей.

Обов’язковими умовами створення патронатної сім’ї є:
– патронатний вихователь повинен бути офіційно безробітним;
– у нього (неї) повинен бути помічник (зазвичай, член сім’ї, що проживає разом – чоловік, батьки, повнолітні діти);
– вихователь і помічник мають обов’язково пройти навчання за тренінговою програмою підготовки сімей кандидатів у патронатні вихователі. За умови успішного проходження навчання кандидату в патронатні вихователі та члену його сім’ї видається довідка про проходження навчання та рекомендації про можливість надання послуги патронату над дитиною, після чого орган опіки і піклування протягом місяця укладає з кандидатом у патронатні вихователі договір про надання послуги з патронату над дитиною.

До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які потрапили в складні життєві обставини, а саме:
– новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;
– підкинуті, знайдені діти;
– безпритульні діти;
– діти з сімей, в яких існує загроза їхньому життю та здоров’ю;
– діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
– діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, зниклі безвісті;
– інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.

Одночасно під патронат в одну сім’ю можуть бути влаштовані діти (не залежно від їх кількості), які є братами – сестрами, або які до влаштування під патронат проживали в одній родині. До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років.

Оптимальний термін перебування дитини в патронатній сім’ї визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяці. В особливих випадках, за рішенням органу опіки та піклування, термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.

Переваги послуги патронату:
– дитина залишається проживати у своїй громаді, максимально наближеною до родини;
– дитина тимчасово «в гостях» в професійній патронатній сім’ї, за її життя і здоров’я відповідає патронатний вихователь;
– створені умови для освіти, розвитку, соціально-психологічної реабілітації дитини;
– за біологічною сім’єю здійснюється соціальний супровід;
– постійний моніторинг можливості повернення дитини до батьків, або пошук для дитини нової сім’ї.

Фінансові витрати, пов’язані з проїздом кандидатів у патронатні вихователі та добровільних помічників до місця проведення навчання та у зворотному напрямку, а також з їх проживанням у період проходження навчання, можуть покриватися за рахунок місцевих бюджетів, регіонального центру, організацій, благодійних фондів, а також інших джерел, не заборонених законодавством, або за власний рахунок кандидатів у патронатні вихователі. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад протягом п’яти робочих днів після укладення договору про умови запровадження патронату нараховують з відповідного місцевого бюджету поворотну фінансову допомогу, що виплачується патронатному вихователю для своєчасного забезпечення догляду, виховання та реабілітації дитини, влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, до моменту отримання державної соціальної допомоги.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Громадська оцінка робіт, що надійшли на конкурс з визначення кращого логотипу Устилузької громади

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь