Гендерно зумовлене насильство

Дата: 06.10.2023 09:44

Види насильства

Визначено низку форм, які може набувати ҐЗН (Ґендерно зумовлене насильство) – домашнє насильство, сексуальне насильство та зґвалтування, примусовий аборт, примусова стерилізація, генітальна мутиляція, примусові шлюби, сексуальні домагання, сталкінг та ін.

Сексуальне насильство, що включає у себе форми умисної поведінки:

1) здійснення, без згоди, вагінального, анального або орального проникнення сексуального характеру в тіло іншої особи з використанням будь-якої частини тіла або предмета;

2) здійснення, без згоди, інших актів сексуального характеру з особою;

3) примушування іншої особи до здійснення, без згоди, актів сексуального характеру з третьою особою.

Сексуальні домагання – будь-яка форма небажаної вербальної, невербальної або фізичної поведінки сексуального характеру, метою або наслідком якої є порушення гідності особи, зокрема шляхом створення залякуваного, ворожого, принизливого або образливого середовища.

Вербальні сексуальні домагання

Вербальні сексуальні домагання включають недоречні та образливі з точки зору статі коментарі, жарти або запитання щодо зовнішнього вигляду або приватного життя особи. Вони можуть також включати погрози, принизливі вислови та образи сексуального спрямування, нав’язливі телефонні дзвінки, нетактовні запитання щодо приватного життя або обговорення зовнішності людей, а також недоречні запрошення на побачення.

Невербальні сексуальні домагання

Невербальні форми сексуальних домагань можуть включати демонстрацію або надсилання матеріалів і зображень сексуального характеру, неоднозначні жести або насвистування, неприємні погляди, непристойне оголення в присутності іншої людини, нав’язливі візити або переслідування, спостереження та інші форми контролюючої поведінки.

Однією з сучасних форм невербальних домагань є небажані або образливі електронні листи, SMS та повідомлення у соціальних мережах (кібердомагання).

Фізичні сексуальні домагання

Фізичні сексуальні домагання включають небажаний фізичний контакт – дотики, обійми, погладжування частин тіла або порушення особистого простору людини.

Вплив кривдникаці на постраждалу особу

Соціальний – тиск з оточення, батьків, керівника, тренера.

Економічний – кривдник контролює гроші чи доступ до товарів, послуг.

Політичний – обрані кривдники, дискримінаційні закони.

Фізичний – сила, розмір, застосування зброї, контроль доступу до безпеки.

Ґендерно-зумовлений – чоловіки займають більш сильну позицію, ніж жінки.

Віковий – молода та люди похилого віку мають менше влади.

Напрями надання допомоги постраждалим особам

Напрями надання допомоги постраждалим особам:

– надання постраждалій особі інформації про її права та можливості їх реалізації зрозумілою їй мовою або через перекладача чи залучену третю особу, яка володіє мовою, зрозумілою для постраждалої особи;

– забезпечення постраждалим особам доступу до спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб та отримання соціальних послуг, які вони надають;

– надання у разі потреби тимчасового притулку для безпечного розміщення постраждалих осіб, особливо жінок з дітьми;

– забезпечення постраждалим особам доступу до правосуддя та інших механізмів юридичного захисту, у тому числі шляхом надання безоплатної правової допомоги у порядку, встановленому;

– надання кваліфікованих консультацій у разі вчинення насильства за ознакою статі з дотриманням правового режиму інформації з обмеженим доступом.

Заходи з протидії насильству за ознакою статі

Заходи з протидії насильству за ознакою статі:

Ст. 12-1 Закону про рівні права і можливості – особа, яка постраждала від насильства за ознакою статі може звернутися до суду за обмежувальним приписом

(обмеження і порядок видачі ті ж самі, що і для домашнього насильства)

Ст. 21-6 Закону про рівні права і можливості – взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи

(порядок той самий, що і для домашнього насильства)

Ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення – вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпіло тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Стаття 91-1. Обмежувальні заходи, що застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство або насильство за ознакою статі – одночасно з призначенням покарання, не пов’язаного з позбавленням волі, або звільненням з підстав, передбачених цим Кодексом, від кримінальної відповідальності чи покарання, суд може застосувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів:

– заборона перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;

– обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;

– заборона наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку з роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;

– заборона листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через

– засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб;

– направлення для проходження програми для кривдників або пробаційної програми.