Як запобігти отруєнню дітей нітратами?
Вживання води, що містить підвищені концентрації нітратів, може призвести до гострих отруєнь малюків (котрим готують суміші на такій воді) та дітей віком до 3- років.
Коли нітрати вступають в реакцію з гемоглобіном, вони здатні перетворюватися в нітрити (солі азотної кислоти), які перетворюють гемоглобін на метгемоглобін, а він не здатний доставляти кисень до внутрішніх органів і тканин, що може спричинити кисневе голодування організму.
Кисневе голодування призводить до порушень в роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем.
Чим небезпечні нітрати?
- Нітрати сприяють розвитку шкідливої мікрофлори в кишківнику, що призводить до отруєння організму.
- Особливо негативно метгемоглобін впливає на здоров’я маленьких дітей. Їх організм не здатний справлятися зі шкідливими речовинами, що містяться в питній воді, фруктах або овочах.
- Якщо не проводити очищення води, то нітрати, коли проникають в організм, зменшують кількість вітамінів, що призводить до авітамінозу та погіршення обміну речовин.
- Нітрати знижують в організмі концентрацію йоду, що впливає на функціонування щитоподібної залози.
- Підвищена концентрація з’єднань азоту в організмі є причиною проблем при вагітності у жінок і призводить до ускладнень з потенцією у чоловіків.
- Коли нітрати потрапляють в організм, вони розширюють судини й істотно знижують тиск.
Важкість отруєння нітратами залежить від віку. Найбільш чутливі до їх дії є діти до 6 місяців.
Ознаки отруєння
Диспепсичні прояви – діарея, нудота, блювання; задишка, тахікардія, ціаноз; різкі болі в животі, пожовтіння очей; постійна сонливість, втома, головний біль.
Випадки пов’язані з приготуванням дитячого харчування для дітей раннього віку, які знаходяться на штучному вигодовуванні молочними сумішами, на воді з індивідуальних колодязів зі значним вмістом нітратів.
Категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.
Для профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії рекомендуємо:
- дітям до 3 –х років не можна вживати питну воду із колодязів і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л), та не використовувати таку воду для приготування дитячого харчування чи страв;
- стежити за якістю води, призначеної для харчування та пиття дітей до 3 років. Якщо в ній виникають сумніви, використовувати бутильовану воду;
- бювети, колодязі чи джерела слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, що знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше як 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше як 50 м (для індивідуальних колодязів - не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;
- колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити: відкачувати воду, чистити стінки від нальоту, а дно від осаду, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем лише після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю якості питної води;
- територію поблизу колодязя, каптажу джерела чи бювету треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;
- у радіусі 50 м від бюветів, колодязів та каптажів джерел не дозволяється мити машини, влаштовувати водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.
Зверніть увагу!
Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність. Таку рідину можна використовувати лише для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.
За перших ознак отруєння у дитини слід негайно звертатися за медичною допомогою!