Рак. Що варто знати і як уберегтись

Дата: 05.02.2024 12:29

Щорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, який був проголошений у 2005 році Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями. Метою проведення цього дня є підвищення обізнаності про рак як одного із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації.

Рак є загальним терміном для великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Для їх позначення використовують і інші терміни: злоякісні пухлини та новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, які розростаються за межі своїх звичайних кордонів і здатних проникати в інші тканини тіла та поширюватися в інші органи.

Найбільша кількість чоловіків йде з життя через рак легенів, шлунку, печінки, ободової та прямої кишки та стравоходу.

А найбільша кількість летальних випадків у жінок по всьому світу від наступних п’яти видів раку: раку грудей (кожна четверта захворіла, кожна шоста померла), легенів, шлунку, шийки матки, прямої та ободової кишки.

При цьому у багатьох країнах, що розвиваються, рак шийки матки є найпоширенішим типом раку у жінок.

Приводами для занепокоєння можуть бути:

• Незвичайні вузлики на шкірі, здуття та припухлості. Варто пам’ятати, що ракові пухлини часто бувають безболісними, особливо ранніх етапах захворювання. Особливу увагу варто приділити шиї, яєчкам у чоловіків та молочним залозам у жінок, а також пахвомим ямкам.
  • Затяжний кашель, задишка чи труднощі при ковтанні.
  • Зміни у звичній роботі кишківника. Закрепи, що раптово почалися, або, навпаки, часті напади діареї — особливо якщо у випорожненнях можна помітити сліди крові.
  • Несподівані кровотечі – включаючи невеликі виділення крові з вагіни, прямої кишки, включення крові у сечі або мокротинні при кашлі.
  • Безпричинна втрата ваги. Якщо ви несподівано помітно схудли за відносно невеликий проміжок часу (близько пари місяців), — це привід для занепокоєння і візиту до лікаря.
  • Хронічна втома попри нормальний здоровий сон.
  • Безпричинні болі — будь-якого характеру та періодичності: як гострі напади, так і щемлячі; як хронічні, так і ті, що з’являються рідко.
  • Поява нових родимок чи трансформація вже наявних: зміни розміру, форми чи кольору; затвердіння поверхні родимки або будь-які виділення.
  • Проблеми при сечовипусканні, у тому числі частіші або гостріші позиви, а також утруднення або біль під час процесу.
  • Незвичайні зміни грудей. Приводом для занепокоєння може бути несподівана зміна розміру або форми грудних залоз, а також зміни відчуттів або болю при дотику, у тому числі до грудей.
  • Втрата апетиту.
  • Незагоєна виразка або інша рана — особливо в роті.
  • Хронічна печія чи інші регулярні розлади травлення – нудота, блювання, здуття живота та інші.
  • Рясне потовиділення у нічний час.

Профілактика раку:

• Регулярні медичні огляди
  • Відмова від куріння
  • Раціональне харчування
  • Фізична активність
  • Захист від сонця
  • Вакцинація
  • Фото без описуВолодимирський районний відділ ДУ       «Волинський ОЦКПХ МОЗ»